Madryt – co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii?

Madryt jest obowiązkowym celem, planując zwiedzanie hiszpańskich uroków. Połączenie miejskiego zgiełku i zaskakujących miejsc historycznych – to wszystko łączy w sobie ta urokliwa stolica Hiszpanii. Dla jednych obowiązkowym punktem okaże się Pałac Królewski (Palacio Real) a dla fanów punktem docelowym będzie stadion Santiago Bernabeu. Co jeszcze warto zobaczyć w Madrycie?

Palacio Real

Większość swoją podróż po stolicy rozpoczyna od odwiedzenia Pałacu Królewskiego,który jest jednym z bardziej charakterystycznych punktów barokowej architektury Madrytu. Za pałacem mieszczą się wspaniałe, zielone Ogrody Sabatiniego, powstałe w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Za powstanie ogrodów, odpowiedzialny jest włoski architekt królewski Francesco Sabatiniego oraz Juana de Villanueva. Ogód posiada obecnie 30 tysięcy różnych gatunków roślin z całego świata. Stronę wschodnią Pałacu Królewskiego otaczają z kolei ogrody Plaza de Oriente, a zachodnią ogrody pałacowe Campo del Moro. Zabytkowy ogród Campo del Moro o powierzchni 20 hektarów posiada dwie zabytkowe fontanny a także ponad 70 gatunków drzew, z których cześć przekracza 170 lat.

Puerta del Sol

Plac Puerta del Sol (Brama Słońca), jest umiejscowiony w samym centrum z miasta i określany mianem najważniejszego placu w mieście. Wyznaczony jest przez punkt nazywany kilometrem zerowym, ponieważ wyznacza miejsce, od którego zaczyna się mierzyć odległość na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych miast hiszpańskich. Na placu widnieje pomnik Karola III, który wzniesiono w 1994 roku i mierzy on 10 metrów wysokości. Pomnik znalazł się właśnie na tym placu dzięki referendum, w którym Hiszpanie decydowali o jego umiejscowieniu.

Oprócz pomnika znajduje się również słynny posąg niedźwiedzia, który wspina się na drzewo truskawkowe. Ta 4-metrowa rzeźba została stworzona przez rzeźbiarza Antonio Navarro Santafé w 1966 roku. W  Sylwestra Hiszpanie spotykają się przy pomniku by zjeść 12 winogron, każde po wybyciu pełnej godziny na zegarze. Postać ta widnieje na herbie Madrytu, na cześć upolowanego niedźwiedzia przez króla Alfonso XI niedaleko stolicy.

Templo de Debod

Świątynia Debod, to oryginalna egipska świątynia, podarowana przez Egipt dla Hiszpanii w ramach ochrony jej przed zniszczeniem. Świątynia składała się z budynku głównego i trzech bram, z których wie zachowały się do dzisiaj.

Gran Via

Najbardziej charakterystyczna ulica dla stolicy Hiszpanii. Tak jak w Barcelonie, jedną z popularniejszych i jednocześnie najdłuższych ulic jest La Rambla, tak Madryt posiada swoją – ulicę Gran Via. Pełna jest sklepów oraz restauracji z charakterystyczną zabudową.