Wymarzone włoskie wakacje – odkryj tajemnice Toskanii!

Włoską przygodę zaczynamy od placu Piazza del Duomo, gdzie czeka kilka obowiązkowych punktów do obejrzenia. Następnie kierujemy się na zachód, do przeuroczego i klimatycznego miasteczka, położonego zarówno nad morzem jak i w górach. Jak zaplanować podróż po urokliwych zakątkach we Włoszech? Czytaj dalej!

Podróż zaczynamy od przylotu na lotnisko w Pizie. Znajduje się ono 2km na południe od centrum Pizy. Na lotnisku Galileusza lądują tanie linie lotnicze typu Ryanair czy Wizzair, dlatego podróż wcale nie musi być kosztowna. Ceny biletów można upolować już nawet w cenie 70zł w jedną stronę!

Co zobaczyć w Pizie?

Najbardziej popularnym wśród turystów jest zdecydowanie Piazza dei Miracoli, gdzie znajduje się obowiązkowy punkt jakim jest Torre Pendente, czyli Krzywa Wieża. Tuż obok znajduje się katedra zbudowana na kształt krzyża łacińskiego – Duomo. Budowa rozpoczęła się w XI wieku. W środku podziwiać możemy 68 kolumn, ambonę, przy której widnieje lampa Galileusza czy grobowiec samego architekta budowli – Buscheto. Trzecim toskańskim zabytkiem, znajdującym się w pobliży katedry, jest Baptysterium. Budynek wzniesiony na planie o średnicy 35m, pod okiem architekta Diotisalvi Neroni. Prawdziwą perłą Placu Cudów, jest jednak cmentarz Camposanto, na którym znajdują się liczne freski, przedstawiające sceny o tematyce religijnej jak „Sąd ostateczny” czy „Piekło”.

Uroki wybrzeża Liguryjskiego

Miasteczko Cinque Terre to pięć malutkich miasteczek, położonych na riwierze liguryjskiej. Te niewielkie wioski (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore) połączone są ukrytą w tunelu trasą kolejową oraz ścieżkami dla mułów, które do czasów dzisiejszych są jedną z ciekawszych atrakcji Parku Narodowego Cinque Terre. Riwiera co roku przyciąga turystów niezwykłymi krajobrazami, pocztówkowymi widokami i malowniczymi, kolorowymi domkami. Można przemieszczać się między nimi zarówno pociągiem, jak i promem. Dla aktywnych, dostępne są również szlaki turystyczne czy wypożyczalnia kajaków. Wybierając tę metodę, można odkryć najpiękniejsze zakątki wybrzeża. Pierwszym z miasteczek, jakie warto odwiedzić po przyjeździe pociągiem z Pizy, jest Riomaggiore. Pomalowane na wyraźne kolory domy, stanowiły również funkcję obronną w czasach, gdzie Grecy chronili się przez egzekucjami.