Poradnik turysty

Pierwsza, samodzielna podróż w życiu może być pewnego rodzaju stresem. Zadajemy sobie wówczas wiele pytań i pojawia się w nas wiele wątpliwości. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik turysty, który pomoże odpowiedzieć na wszystkie najistotniejsze pytania związane z podróżowaniem.

  1. Jakie dokumenty zabrać ze sobą w podróż?

W podróż zawsze musimy zabrać ze sobą dowód osobisty, będzie on nam potrzebny do zameldowania się hotelu. Także w Unii Europejskiej, choć nie musimy posiadać paszportu, to możemy zostać wylegitymowani przez straż graniczną lub policję, dlatego dowód osobisty zawsze powinniśmy zabierać ze sobą w każdą podróż. Jeśli podróżujemy samochodem koniecznie należy pamiętać o zabraniu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego wraz z aktualnym przeglądem. Natomiast opuszczając granice Unii Europejskiej musimy zabrać ze sobą paszport, inaczej nie przekroczymy granicy.

 

  1. Jak dostać się na lotnisko?

Lotniska najczęściej położone są na obrzeżach miast, dlatego niekiedy trudno się tam dostać. W większości miast kursują specjalne autobusy do portu lotniczego, można także pojechać na lotnisko samochodem, który możemy zaparkować na parkingu poza terenem samego lotniska, takim jak na przykład – atmosfera.eu. Warto jednocześnie zauważyć, że na niektórych dużych światowych lotniskach obowiązuje zakaz ruchu pieszego, oznacza to, że możemy się stamtąd wydostać jedynie specjalną komunikacją lub taksówką.

 

  1. Wiza – jak ją uzyskać?

Aby móc przekroczyć granicę niektórych krajów konieczne będzie posiadanie wizy uprawniającej do pobytu. W przypadku uzyskiwania wiz procedury są bardzo różne i zależą od kraju do którego się wybieram. W przypadku Stanów Zjednoczonych warto dużo wcześniej wystąpić o wizę do ambasady amerykańskiej w Polsce, są też kraje, w których wizę otrzymamy już po wylądowaniu na lotnisku. Wybierając się zagranice zawsze warto sprawdzić jak wyglądają kwestie wiz i ich uzyskiwania.

 

  1. Obowiązkowe szczepienia

Mówiąc o wizach warto jednocześnie dodać, że aby uzyskać wizę do niektórych krajów konieczne jest przedstawienie karty obowiązkowych szczepień, bez których nie można wjechać na terytorium danego kraju. Takie obostrzenia dotyczą przede wszystkim krajów egzotycznych, gdzie narażeni jesteśmy na kontakt z chorobami, których nasz organizm nie zna, a przez to są one dla nas znacznie bardziej niebezpieczne niż dla rdzennych mieszkańców danego państwa. O kwestiach obowiązkowych szczepień najczęściej można przeczytać na stronach ambasad i konsulatów danego kraju.