Jakie browary warto zwiedzić w Czechach?

Zwiedzanie browarów to świetny pomysł na wyjazd z rodziną, znajomymi z pracy czy przyjaciółmi z zagranicy! Dobrze poznać jednak nie tylko te polskie, takie jak browary w Żywcu, Tychach czy Poznaniu, ale także te zagraniczne. Ciekawe browary znajdują się w Czechach, gdzie piwowarstwo kwitło już od średniowiecza. Który browar i sklep piwowarski warto odwiedzić, wybierając się na kilkudniową wycieczkę po Czechach?

Zwiedzanie browaru Štramberk

Browar Miejski w Štramberku wznowił swoją działalność po 150 latach – jest to miejsce, gdzie piwo było warzone i wyszynkowane już przed wiekami. Aktualnie warzony w nim jest jasny niefiltrowany leżak typu pilzneńskiego i ciemny niefiltrowany leżak typu flekowskiego o nazwie Trubač. Budynek browaru podzielony jest na kilka różnych działów, w których turyści mogą spróbować niefiltrowanego, czyli „żywego“ piwa z kulturami drożdży.

Ma ono specyficzne właściwości, dzięki którym odróżnia się go od piw z browarów przemysłowych (gdzie na smak piwa wpływa jego filtracja, stabilizacja i pasteryzacja). Daje to możliwość jedyną w swoim rodzaju, aby spróbować piwa w jego pierwotnej postaci.

Piwowarstwo w Litowlu

W dzisiejszym browarze w Litowlu piwo jest warzone nieprzerwalnie od 1893 roku, nawiązuje on jednak swoją tradycją do produkcji piwa w Litowlu, o której istnieją wzmianki historyczne już od 1291 roku. Królewskie piwo Litovel to marka piwa, pod którą browar prezentuje się zarówno na rynku krajowym, jak również na rynku zagranicznym, posiada wyjątkową jakość, która została kilkakrotnie bardzo wysoko oceniona przez fachowców z branży browarniczej podczas najbardziej prestiżowych targów i konkursów.

Browar Litovel jest jednym z niewielu browarów czeskich, które warzą piwo „klasyczną” metodą. Do jego produkcji używa się tylko pierwszorzędnych surowców, przestrzegane są także klasyczne metody produkcyjne.

Zwiedzanie browaru Staropramen

Praga i Staropramen są ze sobą nierozerwalnie związane. Stolica Czech jest ważnym składnikiem tego najbardziej praskiego wśród czeskich piw. W tym unikatowym, multimedialnym i wykorzystującym najnowsze rozwiązania technologiczne centrum można się przyjrzeć całej tradycji, jaką posiada piwowarstwo w Czechach. Turyści zabierani są w interaktywną podróż w czasie, podczas której odkrywają sekrety historii Staropramena z pomocą pierwszego mistrza browarniczego Josefa Paspa. Ważną częścią zwiedzania browaru są filmy video, efekty świetlne i dźwiękowe oraz sklepy z pamiątkami.

Autor: