Jak zwiedzić Kraków w tydzień?

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, perła renesansu i jeden z czołowych ośrodków turystycznych nad Wisłą. Od czasów powojennych jest to najchętniej odwiedzane miasto w Polsce – także ze względu na piękne otoczenie w postaci Parków Narodowych, gór czy pięknych miasteczek. Zwiedzanie Krakowa może odbyć się na parę sposobów i warto przetestować właściwie każdy z nich, jeśli mówimy o przynajmniej tygodniowej wycieczce. Pozostają także piękne krakowskie okolice: Wieliczka, Bochnia, Las Wolski czy ZOO znajdujące się nieco na uboczu. Jak więc spędzić tydzień urlopu w grodzie Kraka?

Zwiedzanie Krakowa melexem

 

Zacznijmy od opcji najdroższej, ale zarazem bardzo sprawnej i wygodnej. Melexy to małe, elektryczne samochody, dopuszczone do ruchu w miastach turystycznych. Zabierają na pokład do dziewięciu pasażerów. Zwiedzanie Krakowa melexem odbywa się zwykle w pakietach pewnych wycieczek. Może to być objazdówka samego Starego Miasta razem z dłuższym postojem na Zamku Królewskim na Wawelu, ale furorę robią także wycieczki śladami Żydów krakowskich i ich miejsc zamieszkania (Kazimierz, byłe getto na Podgórzu i punktu kulminacyjny – Muzeum Fabryka Oskara Schindlera). Kraków ma wiele do zaoferowania, jednak to melex gwarantuje najszybsze możliwe zwiedzanie, oszczędzając sporo czasu. Później dzięki temu można udać się na kulinarną eksplorację miasta, gdzie nie braku wielu knajp i pubów w znakomitych cenach.

Centrum Krakowa z  przewodnikiem – czemu nie?

 

Stolica Małopolski cechuje się sporą liczbą biur turystycznych, które mają w ofercie zorganizowane wycieczki z przewodnikiem. Nie ukrywam, że to także nie jest najtańsza z możliwości, jednak przy sporej grupie (paręnaście osób) można wynegocjować rozsądną kwotę. Co więcej, wycieczki z przewodnikiem to już skupienie się na detalu. Codziennie można udać się na co innego – w jednym dniu wybrać najważniejsze zabytki, by nazajutrz postawić na spacer po krakowskim street arcie, którego na Kazimierzu nie brakuje. Następnego dnia można pozostać w byłej żydowskiej dzielnicy i razem z lincencjonowanym przewodnikiem eksplorować liczne synagogi, domy modlitewy i stare żydowskie cmentarze. Opcji jest wiele – zwłaszcza, że teraz coraz popularniejsze są free toury. Są to darmowe wycieczki, na których każdy płaci (a właściwie daje napiwki) po zakończeniu wycieczki. W ten sposób przewodnicy w firmach turystycznych są wykwalfikowani – znają najmodniejsze restauracje i puby w całym mieście.

Kraków na budżecie – opcja studencka

 

Kraków nie jest na tyle dużym miastem, by mieć problemy ze zwiedzaniem najważniejszych jego punktów w parę dni. Dlatego można postawić na własną wiedzę i przygotowanie przed wycieczką. Wystarczy określić wstępne plany odnośnie każdego dnia i można rozpocząć zwiedzanie! Ważna jest także możliwość wyjazdu za miasto, kiedy znudzi nam się miejskie życie. W okolicach Krakowa znajduje się Ojcowski Park Narodowy czy piękna Kopalnia Soli w Wieliczce. Warto pomyśleć także o możliwości wynajmu roweru. Koszt takie usługi często nie przekracza 20 zł za cały dzień jazdy!