Hotel Beskid – zarówno spotkanie biznesowe, jak i wypoczynek

Spotkanie biznesowe, konferencja, szkolenie, a może kongres? Chcąc urozmaicić powyższe spotkania, przedsiębiorstwa często decydują się na zorganizowanie ich z dala od siedziby firmy. Coraz częściej pod uwagę brane są spokojne, urokliwe miejsca, tj. Kaszuby, Beskidy, Mazury lub Bieszczady.

Z założenia – zmiana otoczenia ma pozytywnie wpłynąć na samopoczucie narażonych na codzienny stres pracowników, pozwolić im na chwilę oddechu, a tym samym „otworzyć” umysł na nowe pomysły.

Jednak miejsce, w którym chcemy zorganizować spotkanie powinno spełniać wiele wymogów. Przede wszystkim musi to być hotel z salą konferencyjną – wyposażoną we wszystkie udogodnienia do prowadzenia spotkań. Istotną kwestią jest z pewnością wielkość oferowanych pomieszczeń, wysokiej jakości sprzęt audiowizualny, świetne nagłośnienie oraz dobrej jakości rzutnik z ekranem. Rozpatrując propozycje hotelów, należy zwrócić uwagę także na design hotelu. Pomieszczenia konferencyjne powinny być jasne i przejrzyste, goście niejednokrotnie spędzają w nich długie godziny – dlatego też istotne jest, aby krzesła były jak najwygodniejsze, nie zamieniały szkolenia w niekończącą się katorgę.

Patrząc na przykładzie najlepiej ocenianych tego typu miejsc – można wziąć na przykład Hotel Beskid. Umiejscowiony jest on w samym sercu Nowego Sącza, w pobliżu Sądeckiego Parku Etnograficznego. Okolica rozpieszcza zapracowanych i stęsknionych za spokojnym życiem pracowników. Świetnym udogodnieniem jest także fakt, aby hotel posiadał strefę relaksu. W powyższym miejscu znajdziemy strefę odnowy biologicznej, w jej skład wchodzą nie tylko zabiegi spa, ale także basen, sauna fińska i parowa, jacuzzi, grota solna, siłownia. Ponadto goście mają do dyspozycji kręgielnie oraz dwie, podobno świetne restauracje.

Jak widać, wybór miejsca na spotkanie biznesowe jest niejednokrotnie dużym wyzwaniem. Jednak jeśli uda nam się znaleźć odpowiedni hotel – mamy gwarancję zadowolenia gości ze spotkania, ich wypoczęcia oraz lepszych wyników szkolenia lub negocjacji.