Kraków miasto z ogromną historią i perspektywą

Nawet w pandemii, która kojarzy nam się z pracą i zajęciami zdalnymi, można zadbać o piękne biuro, dostosowane do danych potrzeb biznesowych. Praca w centrum miasta może kojarzyć się jednak z zanieczyszczonym powietrzem oraz nadmiernym hałasem. Czasy narażenia mieszkańców dużych miast na takie nieprzyjemności powoli dobiega końca. Coraz więcej ludzi naciska samorządowców oraz organy państwowe, by ci stwarzali im jak najdogodniejsze warunki życia – szczególnie w centrum.

Oprócz mieszkańców dużą grupę stanowią osoby prowadzące własne biznesy. To właśnie do nich została skierowana oferta najdogodniejszego wynajmu biur w mieście Kraków

Mieszkańcy dostrzegają zmiany warunków życia w Krakowie, biorąc pod uwagę ostatnich 5 lat. Dostrzegający poprawę stanowią łącznie liczną grupę – 51,1%. Podobne statystyki dotyczą ludzi biznesu. Zgodnie z planem „Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Krakowa” to miejsce uznano za lokalizację o silnych tradycjach gospodarczych, miejsce przyjazne dla inwestorów,  stwarzające równe szanse i atrakcyjne warunki dla rozwoju małych i średnich  przedsiębiorstw; a także ośrodek efektywnej współpracy władz miasta, środowisk gospodarczych i sfery naukowo-badawczej.

Wynajem biur Kraków – co trzeba wiedzieć, by znaleźć odpowiednie miejsce dla swojego biznesu?

Śródmieście Krakowa słynie nie tylko z pięknych zabytków, ale także nowoczesnych komercyjnych biurowców. 

Wybierając optymalne biuro trzeba na początku wziąć pod uwagę wielkość biura. Tworząc najlepszą przestrzeń do pracy warto też pomyśleć o pracownikach. Normy dotyczące ilości przestrzeni na osobę w biurze są precyzyjnie określone przez przepisy BHP, w których znajdziemy zapis o co najmniej 13 metrach sześciennych objętości pomieszczenia na jednego pracownika i minimalnie 2 m2 wolnej powierzchni podłogi.

Wydawać się może, że biuro do 150 m2 może wystarczyć. Można tam urządzić open space, mini kuchnię, pomieszczenie socjalne, a nawet znajdzie się miejsce na osobne pokoje dla kadry dyrektorskiej. Praktyka może wyglądać jednak nieco inaczej.

Dużo zmieniło się w wyniku pandemii koronawirusa i obowiązujących obostrzeń. Szef szukający odpowiedniej przestrzeni biurowej powinien mieć na względzie obowiązujące obostrzenia – szczególnie te o zachowaniu dystansu. Wtedy wskazane jest nawet biuro do 200 m2.

Opieką nad poszukującymi idealnej powierzchni biurowej w centrum Krakowa jest firma Herbewo. Podstawową działalnością firmy jest zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi dla różnej maści klientów. Herbewo może zaoferować klientowi biznesowemu biuro do 100 m2, a także większe, dla placówek korporacji.

Budynki zarządzanie przez Herbewo to zmodernizowane obiekty, które świetnie nadadzą się na prowadzenie każdego biznesu.