Meble z litego drewna: czy warto w nie inwestować?

Drewniane meble do dziś są niezwykle pożądane przez wielu klientów, którzy pragną zadbać o klasyczny i ponadczasowy wygląd swoich wnętrz. Nic w tym dziwnego, ponieważ meble wykonane z litego drewna posiadają wiele zalet, dzięki którym pasują do każdego wnętrza! Jednak drewniane meble oprócz wielu zalet, są również zdecydowanie droższe niż meble wykonane z płyty MDF, które są ogólnodostępne w popularnych sklepach meblowych. Wiele osób zastanawia się jednak czy inwestycja w meble wykonane z drewna ma sens, w przypadku gdy na rynku dostępnych jest wiele ciekawszych i przede wszystkim tańszych modeli mebli? Sprawdźmy!

Zalety, ale i wady mebli wykonanych z drewna 

Jeśli nie jesteś pewien czy meble drewniane będą odpowiednie dla Ciebie i pozostałych domowników, powinieneś dowiedzieć się zarówno o ich zaletach, jak i wadach, ponieważ to właśnie one mogą pomóc Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. Do największych zalet drewnianych mebli możemy zaliczyć:

  • Wytrzymałość i trwałość – meble z litego drewna są bardzo trwałe, głównie ze względu na odporność materiału, z którego zostały one wykonane. Po mimo upływu lat, dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz okresowej renowacji, wyglądają one wspaniale i bez żadnych skaz.
  • Naturalne wykończenie – meble wykonane z litego drewna są naturalnym produktem, a lakiery wykorzystywane do wykończenia mebli, nie mają wpływu na ludzki organizm. Drewniane meble są polecane alergikom, głównie ze względu na materiał, ale także właściwości antystatyczne, dzięki którym na naszych meblach nie zbierają się zabrudzenia takie jak np. kurz.
  • Niepowtarzalny design – nie znajdziemy na całym świecie dwóch takich samych kawałków drewna, dzięki czemu wykonywane z tego materiału meble, są jedyne w swoim rodzaju. Jest to niezwykle ważne dla osób, które pragną zadbać o unikalność swoich aranżacji wnętrz.
  • Uniwersalność drewna – drewniane meble pasują dosłownie do każdej aranżacji i pomieszczenia. Meble wykonane z litego drewna idealnie pasują do elementów szklanych czy metalowych. Uniwersalność mebli drewnianych pozwala na szybką zmianę stylu naszych wnętrz, za pomocą drobnych zmian dekoracji i dodatków takich jak chociażby zasłony, poduszki czy obrazy.

Meble wykonane z drewna nie mają żadnych, poważnych wad, jednak większość klientów uważa, że ich główną wadą jest ich cena oraz konieczność odpowiedniej pielęgnacji mebli drewnianych, bez której nie będą one wyglądać tak, jak w dniu zakupu.

Jak pielęgnować meble z drewna?

Pielęgnacja drewnianych mebli jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje meble wyglądały cudownie przez wiele lat. Jednak nie każdy właściciel drewnianych mebli wie, jak dbać o drewniane meble. Pielęgnacja drewnianych mebli to nie tylko odpowiednie produkty do czyszczenia mebli, ale również stworzenie odpowiednich warunków w pomieszczeniach, w których umieszczone są nasze drewniane meble. Meble z litego drewna dobrze czują się w pomieszczeniach o wilgotności powietrza na poziomie sześćdziesięciu procent oraz w temperaturze powietrza od piętnastu do maksymalnie trzydziestu stopni Celsjusza.