Spółka w Hiszpanii- co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Każdy, kto nosi się z myślą o założeniu działalności gospodarczej w Hiszpanii powinien wiedzieć o tym, że obok typowego samozatrudnienia w tym kraju, istnieje także inna możliwość rozliczania swojego biznesu. Możliwość tę stanowi rejestracja spółki, gdzie największą popularnością cieszą się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością znane pod nazwą Sociedad limitada. Założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej wymaga spełnienia odrobiny większej ilości wymogów formalnych. Tak naprawdę jednak, rodzaj osobowości prawnej takiego podmiotu jest uzależniony od charakteru i rodzaju biznesu, jaki chcemy prowadzić. W wielu przypadkach już na starcie warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa biznesowego, gdzie uzyskamy wskazówki odnośnie najkorzystniejszego dla nas sposobu płacenia podatków.

Firma uszyta na miarę potrzeb- taka, jaką potrzebujesz

Każdy przedsiębiorca ma inne cele i inne plany na rozwój swojej działalności. W tym przypadku, Hiszpania jest uznawana za kraj przyjazny dla przedsiębiorców. Bardzo wiele procedur zostało tutaj uproszczonych tak, aby móc tutaj się prężnie rozwijać ze swoim pomysłem na działalność. Założenie spółki w Hiszpanii w branży hotelarskiej to o tyle dobre rozwiązanie, że taka forma prawna zapewnia przedsiębiorcy sporą elastyczność. Spółka tego typu zakłada, że jej uczestnicy ponoszą za nią odpowiedzialność tylko i wyłącznie do wysokości wniesionego kapitału. Zasady funkcjonowania takiego podmiotu są dość przejrzyste, a ten rodzaj spółki będzie odpowiedni zarówno dla mniejszych biznesów jak i dla dużych firm. Za jedną z czołowych zalet tego typu spółki uznaje się prowadzenie pełniejszej rachunkowości oraz transparentność wszelkich poczynań firmy, co jest w szczególności ważne dla poszczególnych uczestników spółki, jeśli jest ich wielu.

Dwa aspekty, które przemawiają za samozatrudnieniem

Obok bardzo wielu zalet rejestracji działalności jako spółki, na pewno trzeba mieć na względzie, że ma ona dwie zasadnicze wady. Pierwszą z nich jest fakt, że chcąc zarejestrować spółkę będziemy musieli przebrnąć przez znacznie większą ilość formalności niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Nawet w wersji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wersji dla nowych przedsiębiorstw, gdzie z założenia procedury są uproszczone- jest ich dość sporo, a to sprawia, że potrzeba około 6 tygodni czasu na to, aby założenie spółki w Hiszpanii stało się faktem.

Kolejna ważną sprawą są koszty. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatne. Tymczasem, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczna jest wpłata kapitału początkowego spółki, który wynosi 3000 euro. Od 2013 roku odrobinę zniesiono tę konieczność i spółka może funkcjonować nawet w sytuacji, kiedy ten kapitał jest niższy, są jednak naniesione na nią liczne ograniczenia.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy- czy będziemy chcieli zarejestrować spółkę czy działalność jednoosobową- pierwszy krok jest identyczny i zakłada konieczność wyrobienia sobie Numeru Identyfikacji Cudzoziemca NIE. Jest to niezbędny numer, jaki musi posiadać każdy cudzoziemiec.

Więcej informacji szukaj na accountingservicesinspain.com