Zamiatarka miejska- jak pracuje i czy dobrze sprawdza się w praktyce?

Zamiatarki drogowe są maszynami, które często można spotkać w mieście, chociaż harmonogram ich prac najczęściej jest ustalany w taki sposób, aby pracowały w godzinach o mniejszym natężeniu ruchu ulicznego. Maszyny te raczej nie są zaprojektowane do tego, aby mogły bardzo szybko poruszać się po drogach. W zależności od modelu zamiatarki, mogą one poruszać się z maksymalną prędkością w okolicach 60-70 km/h. Szybka jazda po mieście nie jest bowiem ich celem. Wyjeżdżają one na miasto po to, aby efektywnie oczyszczać ulice, pobocza, chodniki, przystanki autobusowe, deptaki, a nawet torowiska. Dlatego też kompaktowe modele zamiatarek mają naprawdę niewielkie rozmiary, a także szereg rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwiają poruszanie się na ograniczonej przestrzeni. Jest to na przykład rama przegubowa, która umożliwia łatwiejsze wejście w ciasny skręt.

Wygodna kabina operatora

Kabina operatora zamiatarki jest przestronna, ale też umożliwia wygodne sterowanie maszyną. Jest w dużej mierze przeszklona, także jeśli chodzi o część podłogi, skąd można na bieżąco obserwować ruch szczotek obrotowych, jakie znajdują się z przodu, bezpośrednio przed maszyną. Dzięki takiemu rozwiązaniu operator może kontrolować sposób oczyszczania ulic, może też manewrować rozstawem i ułożeniem szczotek zamiatających. Najczęściej jest to możliwe ze względu na fakt, że są one zainstalowane na specjalnych wysięgnikach hydraulicznych.

To, jak efektywnie będzie sprzątać taka zamiatarka zależy też od rozstawu szczotek zamiatających. Im jest większy, tym większą szerokość drogi może pokryć przy jednorazowym przejeździe maszyny. Kabina operatora wyposażona jest także w kamerę cofania tak, aby ułatwić poruszanie się po mieście takim pojazdem. Analizując bieżącą sprzedaż zamiatarek i sprawdzając stosowane patenty w najnowocześniejszych modelach tych maszyn można też wskazać na dostępność komputera pokładowego, a także ogrzewanie i klimatyzację w kabinie będące w standardzie wyposażenia.

Jaki napęd jest najlepszy?

W przypadku napędów spalinowych nowoczesne zamiatarki muszą spełniać szereg norm związanych z ich emisyjnością zanieczyszczeń do środowiska. Sprzedaż zamiatarek to jednak obecnie nie tylko modele spalinowe, ale i zamiatarki wyposażone w napęd elektryczny. Takie modele można znaleźć na stronie Terberg Matec Polska. Duży zasięg, wygodne doładowywanie akumulatora z sieci i komfort jazdy to ogromne zalety, jakie posiadają tego rodzaju modele zamiatarek. Są to tez zamiatarki w pełni ekologiczne.