Tuleje są specyficznymi elementami, które bardzo często stanowią podstawowe wyposażenie maszyn. Jedną z branż, w której szczególnie często można spotkać tuleje jest branża drukarska. Elementy te często określa się też jako rękawy i stosuje się je nie tylko podczas samego druku, ale też do laminowania czy uszlachetniania powierzchni. Dzięki temu, że mogą one zostać wykonane na specjalne zamówienie danego przedsiębiorstwa, można maksymalnie dopasować parametry tulei do pozostałych elementów w parku maszynowym. Tym samym można skrócić do maksimum czas konieczny na przezbrojenie maszyny pomiędzy zleceniami. Bardzo szybko można też dokonać wymiany uszkodzonej powłoki na nową.
Czym pokrywa się rękawy dedykowane do druku?
Jednymi z najpopularniejszych tulei są tuleje rozprężne. Może to być zarówno tuleja stożkowa jak i tuleja cylindryczna. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest pokrywanie ich mieszanką gumową bądź też poliuretanem, a same tuleje wykonuje się natomiast z włókna szklanego.
Tuleje stożkowe można wyprodukować w wersji całkowicie nieprzewodzącej, półprzewodzącej i przewodzącej. Wersja całkowicie przewodząca umożliwia skuteczny przepływ ładunków aż do samego rdzenia. Tuleje są też przystosowane do działania przy farbach rozpuszczalnikowych. Tuleje stożkowe standardowo znajdują zastosowanie przy powlekaniu, laminowaniu, ale i przy jakże popularnym i często wykonywanym wklęsłodruku. Z kolei tuleja cylindryczna to rękaw o bardzo charakterystycznym kształcie wklęsłego walca. Standardowo wykorzystuje się ją w procesie druku fleksograficznego, gdzie stosowane są ciekłe farby atramentowe. Tutaj też stosuje się dedykowane do tego celu, specjalne giętkie formy, które pozwalają na uzyskanie efektu wypukłego druku.
Możliwość regeneracji zużytych powłok – oszczędność dla przedsiębiorstwa
Każda tuleja może posiadać odpowiednią powłokę. Dzięki pokryciu tulei specjalną mieszanką zyskuje ona swoje jakże ważne cechy charakterystyczne. Przede wszystkim, z punktu widzenia procesu produkcji, taka powłoka stanowi jednak najbardziej zewnętrzną część całego elementu, co automatycznie oznacza, że jest ona narażona na szybsze zużywanie się. Zużytą powłokę można regenerować. Po całkowitym usunięciu zniszczonej warstwy aż do metalowego rdzenia nanosi się nową mieszankę, która będzie tworzyć powłokę. Możliwość ponownego pokrywania tych elementów może stanowić dla firmy oczywiste źródło oszczędności, kiedy to nie cały element trzeba wymienić, a jedynie jego część. Regeneracją powłok zajmują się wyspecjalizowane w tej tematyce przedsiębiorstwa.